Zadzwoń: +48 22 4244767

Hosting – współczesna forma przechowywania danych w wirtualnej przestrzeni

Czym właściwie jest hosting? Która usługa jest najlepsza?

Hosting  to udostępnianie zasobów serwerowni m.in. miejsca na dysku, przesyłania danych przez łącza internetowe, czy udostępnianie baz danych przez dostawców usług internetowych. Natomiast serwer to nic innego jak komputer pracujący 24h/h, o zróżnicowanym procentowo czasie działania tzw. uptime.

Czas działania serwera jest uzależniony od wielu czynników, jednym z nich jest marka producenta, innym np. pojemność serwera. Im bardziej wiarygodny usługodawca hostingu, tym lepszego efektu możemy się spodziewać – większa wydajność danego „komputera”.

Procentowy czas bezawaryjnego działania serwera, w którym możemy bez jakichkolwiek przeszkód przeglądać strony www wynosi 99%. Jest to wartość, dla której strony będą otwierać się poprawnie.
A przecież wszyscy chcemy mieć dostęp do witryn internetowych!

 

 Oczywiście istnieją firmy na rynku, które gwarantują swój uptime na poziomie 99% zwracając pieniądze za spadek wspomnianego poniżej poziomu! Zastanówmy się jednak, czy potrzebujemy tracić czas na powtórne szukanie usługodawcy hostingu?

Nie wiesz jaki hosting wybrać?

Kilka wskazówek na pewno nie zaszkodzi.

Po pierwsze:

Co należy zrobić by móc w pełni korzystać z niezawodnej poczty, stron www, domen?

Wystarczy przenieść wszystkie swoje aplikacje w jedno miejsce jakim jest hosting i cieszyć się
z niezawodnej prędkości przesyłania danych w każdym miejscu na Ziemi.

Drogi – nie znaczy dobry

Przy wyborze dobrego hostingu nie kieruj się wyłącznie ceną. Wartości usług hostingowych wahają się średnio od kilku do nawet kilkuset złotych. Jednakże w tym przypadku nie powinieneś sugerować się stwierdzeniem: „im droższe tym lepsze”. Nikt nie zapewni nam gruszek na wierzbie, chociażby oferował
1 Tb pamięci i 99% uptime’u.  Natomiast tani hosting wiąże się z mniejszą wydajnością, ograniczeniami
w stosunku do ilości przesyłanych informacji. Tania usługa pociąga za sobą uciążliwe reklamy, co może znacznie utrudnić funkcjonowanie nawet najciekawszych stron internetowych.

Uśrednione roczne ceny za hosting wahają się w granicach 100-500 zł. Warto więc czasami wydać więcej
i cieszyć się z niezawodności stron, domen itp.

Mam stronę, ale co dalej? Który serwer wybrać?

Pewnie teraz zastanawiasz się jaki serwer byłby dla Ciebie odpowiedni. Odpowiedź tkwi przede wszystkim w stopniu zaawansowania zaprojektowanej strony.  W tym miejscu należy zwrócić uwagę na dostępne technologie PHP oraz MySQL. Im bardziej skomplikowana strona www, tym większe wymagania musi spełniać dany serwer.

Ważną kwestią związaną z poprawnym działaniem serwera jest transfer, czyli ilość danych jakie zostają przesłane z serwera do odbiorców naszych stron. Dla standardowej strony transfer mieści się w granicach 20GB miesięcznie. Warto jednak zabezpieczyć się i zainwestować w większy transfer (40GB).

Kolejnym ważnym aspektem usług hostingowych jest przestrzeń do przechowywania danych. Firmy świadczące tego typu usługi oferują nam naprawdę pojemne hostingi. Lecz warto się zastanowić ile będziesz potrzebował miejsca. Przeciętnie dla standardowej strony potrzebujemy 200MB przestrzeni na dysku. Natomiast jeżeli na stronie planuje się zamieścić wiele fotografii itp., należy wówczas zagospodarować więcej miejsca (kilka GB), przy czym 1GB = ok. 1000MB.

Skoro już mówimy o usługach hostingowych, musisz wiedzieć, że obowiązkiem dostarczyciela usług internetowych, w tym przechowywanie danych w zasobach serwerowni dostarczyciela, regulują przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2002 r. nr 144, poz. 1204).

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie artykuły